wecker

Pokolgépek-e a számítógépeink?

"A 2000. év a chipeket alkalmazó rendszereknél meghozhatja a világvégét. Leállhat a közüzemi ellátás, liftek, irodagépek mondhatnak csődöt a dátumváltáskor..."

    A "mindenhez értő" sajtóban ilyen és hasonló témájú, hangvételű cikkek jelennek meg, mint a fenti, az Új Dunántúli Naplóból idézett cikkrészlet. Sok szenzációhajhász és az információ töredékeket felfújni hajlandó újságíró erre még rá is tesz egy lapáttal és egyenesen a repülőgépek összeütközéséről, hajók elsüllyedéséről, erőművek felrobbanásárol ír.

   Szerencsére a számítástechnika, az informatika mai állása és az újságírók informáltsága között nincs közvetlen összefüggés, így aztán a problémát eltúlzó "vészmadár" állításokat fenntartásokkal fogadhatjuk. Nyilvánvalóan elbagatellizálni sem szabad a kérdést, mint ahogyan az "ellentábor" egyes képviselői teszik, hiszen a probléma élő, súlyos és megoldásra vár, mégpedig olyan megoldásra amelynek a határideje nem módosítható, így aztán a megoldások bármibe is kerülnek most kell megoldani, 2000. január 1. előtt. A számítástechnikai ipar keményen dolgozik azért, hogy megoldja a problémák túlnyomó részét, így a sokak által beharangozott káosz elmarad, de napi bosszúságaink egészen biztosan növekedni fognak.

Az informatikai társadalom mellett, a világ kormányzatai felső szinten foglalkoznak a kérdéssel, projekteket indítanak, ajánlásokat adnak ki a megoldások elősegítésére. Európában leginkább az angol kormány és Tony Blair miniszterelnök jár élen a megoldások keresésének sürgetésében.
Magyarországon a kormányzati szintet az Informatikai Tárcaközi Bizottság (ITB) képviseli ebben az ügyben.

Hol van a bomba?

 Vissza a kezdőoldalra