A szlovéniai karsztvidék

A Postojnai-barlang egykori bejárata, ami ma már csak kijáratként használatos

A Karszt-hegység neve mára már  köznévvé vált. Hasonlóan a  Postojnai-cseppkőbarlangról is  mindenki halott, és  ma a világ leglátogatottabb barlangjai közé tartozik. Mindez talán annak köszönhető, hogy a Postojnai-barlang 1818-as újrafelfedezését követően (a középkorból még 1213-as felirata is van)  hamar az érdeklődés középpontjába került. Hírnevét ez is a monarchiás időknek köszönheti, persze akkor még Postojnát Adelsbergnek, a barlangjáratokat pedig Ferenc Józsefnek, Erzsébet királynőnek, Ferdinánd császárnak hívták. A híres, bejárat melletti épületek is ebből a korból származnak. A marketingmunka a Postojnai-barlang körül ma is nagyszerű, és a barlangot élményszerűen adják el.   Pedig az igazság az, hogy az aggteleki Baradla-Domicai barlangrendszer minden paraméterben (hossz, termek és cseppkövek mérete stb...) " veri" a Postojnait, egy kivételével - a látogatók számában. Ottjártunkkor is -vasárnapi napfényes délután augusztusban- hatalmas tömeg állt a barlang bejáratánál. Már komolyan aggódtam, hogy itt legfeljebb a holnapi napra vesznek már csak fel előjegyzést, de aztán 17 órakor pontosan megnyíltak a kapuk és a jegy (kb.2500 Ft, két és félszerese egy baradlai kis túrának) megfelelő lekezelése után  máris úgy érezhettem magam, mint egy óriási metróállomáson. Az egymást követő kis elektromos vonatok pillanatok alatt a barlang belsejébe szállították a hatalmas tömeget. Mintegy 3km-es, a szellemvasutazást idéző cseppkövek közti vonatozás után, egy 60 perces séta következett a barlang termeiben, majd ismét vonatozás kifelé, végül távozás a barlang természetes bejáratán keresztül. Postojna egy roppant kulturált ipari nagyüzem benyomását kelltette, futószalagszerű termeléssel. Persze ez semmit sem von le természeti értékeiből, szépségeiből, a turistákat kiszolgáló környezet kulturáltságából. Azt, hogy Postojna milyen értéket képvisel, maguknak a szlovéneknek az értékítéletében is, azt jól mutatja az is, hogy a szlovén barlangok közül nem is ez van rajta a világörökség listán, hanem a  skocjani barlang. (Még egy tanulságos összehasonlítást érdemes megtenni. Google találatok száma: Postojna cave: 3220, Aggtelek cave: 658)
Postojnától 9 km-re van a Predjamai-vár, ami szoros szimbiózisban él két barlanggal is. A  vár egy 123 m magas függőleges sziklafal hatalmas barlangi nyílásába épült bele, elég fantasztikus helyre. Híres tulajdonosa Erazmus rablólovag még a mi Mátyás királyunkat is támogatta III.Frigyes császár ellenében, amit a császár elég nehezen méltányolt. Így hosszú ostrom után elfoglaltatta a várat, amit a Kobenzlek szereztek meg. Az ő idejükben, 1570 körül kapta a vár a reneszánsz részleteit.  A vár még a tavaszi hadjáratban általunk végigvert Windisch-Grätz hercegnek is megtetszett, és 1846-ban megvásárolta. Ez a család volt az államosításig az utolsó tulajdonosa.

A predjamai vár.
Kis piros négyzet jelöli a vár alatti barlang bejáratát. Ennek a hatalmas barlangrendszernek- a postojnai után a második legnagyobb-
az első termeit használták a középkorban istállónak.

A vár barlangja


Vissza