null www.csatolna.hu - főoldal
iv null
 Magunkról    Újdonságok    Publikációk    Rendezvények    Szépek    Érdekességek    Körpanorámák    Tolna megye    Időjárás    Webkamera    Impresszum  
 
 

CsaTolna feladványok, földgömbi keresés

A GoogleMaps és GoogleEarth megjelenésével új távlatok nyíltak a földgömbön való otthon ülő keresgélés előtt. Nem kell szégyenkeznünk annyiban, hogy hazai viszonyok közt jó térképi keresésre ad alkalmat a Térképcentrum is.

Alább olyan feladatok sorakoznak, amelyek egy kicsit a CsaTolna két éve futó versversenyére rímelnek. A játék munkaneve egyelőre "földgömb szörcs", azaz [fgs]. Jó keresést!

Az eddigi összes keresés kmz formátumban: . A korábbi feladatok tízes csoportokban (katt a kiválasztottra):
1.  Niagara és George erőd    börtön Lipótváron    Argonne fehér szarvasa    nácik Nürnbergben    Petrarca    Riga    München    Józsefváros    Groote Schuur    Percy és Hadassah  
2.  Héttorony, Arad    ESO teleszkópok    U-505    Belovezsszkaja Puscsa    Liptói falumúzeum    szeminárium Venegono-alsón    Dachstein/Hallstätter gleccser    Kunffy és Rippl-Rónai    villa Pulában    Szun Jat-szen  
3.  Fácánok szigete    nagy bazárok    a Ghan    kumisz    székóriás    Mont Royal    Manaus    Musza Dagh    Königsberg 7 hídja    Caprivi földsáv  
4.  ÉNy átjáró    Garibaldi    Vogelsang    Harald, Roskildéből    U2, Powers    Santiagók    Bercsényi huszárok    Makaó    Ninoy    Salerno  
5.  Haugland helyei    Atlanti repülés    Szt. Gellért    Belfort    metrók    Meszolongi    Savonlinna    neves szelek    nő az ablakban    nápolyi dalok  
6.  gyorsítók    bárányos ember    Babits, Eötvös    sípályák    ásványvizek    napos helyek    Sacco-Vanzetti    brit atombombák    radarok    északi könyvtárak  
7.  világítótornyok    River Cottage    haditemetők    a Selyemúton    hidakról    külemlékmű    alföldi kirándulás    hol alszom?    új Kárász    lójáratban  
8.  megújulók    falak    Martello torony    tudósaink    Bauhaus    Pintér művei    Loti kávéház    Kölliken    Kreutzer    légvédelmi tornyok  
9.  magyar Hollywood    lipicai    Krétai lelet    Ralli múzeumok    lány, pincében    múzeális hajók    Memento mori    szívhang    Vilnius    Kufstein  
Már fut a tizedik is:
 bazaltoszlop    latinház    sörnyitó    Balto    venéz nőszobor    parti reptér    extraház    elfogva    londokk  

81. feladat, 2008. május 5. 18:12:46, kitűző: Karcsi
Karcsi:
(1) Kik a számmal jelölt képeken látható személyek? Mit tudunk róluk? - röviden.
(2) Párosítsuk össze, kapcsolatuk alapján a számokkal jelölt képeket a betűkkel jelöltekkel - alkotások. Mi ez a kapcsolat?
(3) Mely ország, mely városa - geolink, ahol a személyek éltek és dolgoztak?
(4) Milyen földrajzi helyekhez kapcsolhatók a betűvel jelzett képek? - geolinkek, képlinkek.
(5) Szorgalmi feladatok: A (3)-ban kért geolink helyett lehet kettő adni, egyik egy híres épület, amely fontos szerepet játszott a személyek életében, a másik egy olyan objektum amely az űrből is olvasható. Milyen magyar kapcsolatokat lehet találni az alkotásoknál?

Határidő: május 9.
Gyuri: Idegenbe (Anglia, USA) szakadt filmes hazánkfiai, mindhárman dolgoztak Hollywoodban, térkép. Párosítás: 1-a, 2-c, 3-b.
- Korda (Kellner) Sándor/Sir Alexander Korda (1893-1956) filmje: VIII. Henrik magánélete (1933). Filmezték a denhami stúdióban. Itt volt Henrik utolsó - életben hagyott - feleségének kastélya: Sudeley Castle.
- Kertész Mihály/Michael Curtiz (1888-1962) filmje: Casablanca (1943). Műholdkép.
- Zsigmond Vilmos (1930-) operatőr Steven Spielberg filmjében: Harmadik típusú találkozások (1977). A wyomingi Ördögök tornyára szállt le a filmben az idegenek anyahajója.
CsA: Részlegesen, úgy 80%-ban az Oscar díjas film(es)ekről. "Küldöm, mert lehet, hogy nem lesz idő estig befejezni, csiszolgatni." (Nem lett).
1-Korda Sándor, . a-VIII. Henrik magánélete, , . Magyar vonatkozás lehet Bíró Lajos dramaturg személye, lásd pl. mint 2. al-story itt: cikk.
Helyszín mondjuk a Tower: .
2-Kertész Mihály, . c-Casablanca, . A c képen Humphrey Bogart (Rick) és Szőke Szakáll (Carl), utóbbi lehet a magyar kapcsolódás.
Helyszín nyilván a marokkói Casablanca: . Egy érdekes képgyűjtemény: .
3-b ??? Négy napig kerestem, végigmentem sok filmrendezőn, színészen, western filmen, hiába. Az arc ismerős, mögötte a felirat is Oscarra utal.
Egyebekben USA, Hollywood. Az űrből is látható az óriás Hollywood felirat, , . Díjátadó hacacárék mai helyszíne a Kodak Theatre, , .
Megállok, hogy ne hízzon túl a megfejtés. Amúgy eléggé utálom és nemigen ismerem a hollywoodi filmeket ;-)
Karcsi: A megfejtések helyesek, a megfejtők ügyesek! A harmadik (típusú... :-) filmben magyar vonatkozás lehet, hogy az idegenek pentaton hangsort használva veszik fel a kapcsolatot az emberiséggel és a Kodály-féle kézjelekkel kommunikálnak!

82. feladat, 2008. május 5. 19:07:07, kitűző: CsA
CsA:
(1) Mi köti össze a három képet? - csak 2-3 szóval! (2) Mi van az egyes képeken? Miért vannak két sorba írva a jelek? (3) Kép-, geolinkek? - max. 5-5 legjobb.

  

Határidő: május 11.

Gyuri: nagyon bizonytalanul küldött egy nem igazán jó megoldást.
elbi: Néhány (szokásos) megérzés és utánajárás nélküli tipp. Ami biztos, az a hársfalevél és Bécs, a Hofburg környékén lévő nyíllal. Tippek:
a. A képeket a porcelán köti össze. A második képen porcelángyárak jelei. Bécsi porcelán. Hárs Éva: A Zsolnay porcelán - van egy ilyen könyvem. (Gyenge pontjai: Miért a Hofburgra mutat a nyil? Nincs válasz a két sorra.)
b. A lipicai lovak kötik össze. A hárs szlovén/szláv neve lipica. Ekkor a második képen lóbélyegek, billogok sorakoznak. A híres spanyol lovasiskola a Hofburgban van, ahol lipicai lovak ugrálnak. (Gyenge pontjai: Az első kettő csak "ráérzés". Nincs válasz a két sorra.)
CsA: A b. változat majdnem helyes.
- A hárs szlovénül lipa, kicsinyítő képzővel vagy becézve lipica.
- A lóbélyegek is csak majdnem jók, mert amit látunk, azok a lipicai fajtát megalapozó mének 6+2 vérvonalának jelei. A klasszikus hatos Pluto, Conversano, Favory, Maestoso, Neapolitano és Siglavy Capriola. Két, ezekkel majdnem egyenértékű, többé-kevésbé magyarnak tekinthető további törzset jegyeznek még. A korabeli Magyarországról származik a Fogarasról eredő, de Mezőhegyesen született Incitato és a bácskai Terezovácban kitenyésztett Tulipán (Tulip) vonala . Van ám 18 kanca vonal is :-)
- A térkép valóban a bécsi Spanyol Lovasiskolát mutatja.
A szlovén Lipica mellett lehetett volna még vagy hét országban lipicai méneseket (pl. Szilvásvárad) is geolinkelni. Képek, videók: .
A majdnem dícséret elbié!

83. feladat, 2008. május 7. 15:51:21, kitűző: Karcsi
Karcsi:
(1) Mit látunk a képeken?
(2) Hol találták meg ezeket, és hol vannak jelenleg? - geolinkek
(3) Mit tudunk a lelőhelyekről, mi kapcsolta össze ezeket?
(4) Szorgalmi feladat: egy-egy érdekesség a helyszínekről - érdekes kép, tárgy, legenda stb.

Határidő: május 14.

CsA: Három ókori krétai palotában vagy környékükön találták a maliai méhes aranyfüggőt, (Malia/Mallia , itt lelték , a függő ), a knósszoszi bikafej alakú áldozati edényt (Knósszosz , bikakultusz ) és a phaisztoszi nyomtatott agyagkorongot (Phaisztosz , a korong , ).
A lelőhelyek áttekintő és részletesebb térképen is. A kapcsolódás a minószi civilizáció.
Mindhárom a Heraklioni Régészeti Múzeumban van kiállítva, rendre a VII, IV és III teremben. Képsorok és videók: .
Görög monda a labirintusba zárt bikafejű Minotauroszé, akit Thészeusz királyfi ölt meg annak féltestvére, Ariadne segítségével (bűvkard, fonal).
Gyuri: Iraklionban kiállított krétai leletek.
1. kép Malliából származó arany csüngő, két méh tart egy mézcseppet.
2. kép A Knósszoszi palota feltárásakor (Arthur Evans) megtalált, zsírkőből faragott bikafej ivóedény.
3. kép Phaisztoszban került elő (Luigi Pernier, 1908) ez a dél-amerikai kőnaptárakra emlékeztető agyagkorong. Olyan írást tartalmaz, amelyet még nem tudtak megfejteni a tudósok.
Térképek: Kréta, Iraklion, Knósszosz.
elbi: Nem akarom azt mondani, hogy van megfejtésem, de egyikről keresgélés nélkül tudom, hogy micsoda: a bika Krétáról származik. A híres knósszoszi bikáról van szó, ma is ott van kiállítva. Az elsőt is láttam már, de nem ugrik be. Ez is valami ókori. A harmadik pedig gondolom sumér vagy akkád ékírás lehet.

84. feladat, 2008. május 12. 9:17:38, kitűző: Gyuri
Gyuri:
Egy magánalapítvány kiállítóhelyeit kutassuk fel: (1) Ki az alapító? (2) Milyen műalkotásokat mutatnak be ezekben a múzeumokban? (3) Hol és mikor létesült az első? - segítenek a képek. (4) Hol (országok, városok) és mikor jött létre a többi társmúzeum? - geolinkek

Határidő: május 18.

CsA:
(1) Harry Recanati visszavonult bankár és gyűjtő az alapító. A múzeumok, egy cikk az izraeli Haaretz napilapból.
(2) Főleg kortárs latin-amerikai képzőművészeti alkotásokat.
(3) 1987-ben nyitott az uruguayi Punta del Estében. A fenti térkép. A "hullámhíd" képeken, videón (halkítsd:-) A múzeum .
(4) A második 1992-ben Santiagoban (Chile), térkép , a harmadik 1993-ban Caesareában/Qesaryában (Izrael) , és a negyedik 2000-ben Marbellában (Spanyolország), lap, kép .
Az ötödik ugyancsak Caesareában nyílt 2007-ben (Ralli Múzeum 2), de ennek profilja a többitől eltér: XVI. és XVII. sz-i klasszikus alkotások.
Karcsi: a képek Punta del Este városhoz (Uruguay) kapcsolódnak. Térképe, a híres hullámos Maldonadó híd (Puente de la Barra), és a Museo Ralli. Ezek alapján a válaszok:
(1) Az alapító Harry Recanati volt bankár és műgyűjtő.
(2) A múzeumokban kortárs latin-amerikai alkotásokat mutatnak be, külön termekben európai mestereik (Miró, Chagall, Dali és mások) alkotásait.
(3)(4) Az első múzeum a már fent említett, létesült 1987-ben. .
A második múzeum Santiago de Chilében (Alonso de Sotomayor 4110, Vitacura) működik 1992 óta. térképlink .
A harmadik múzeum Caesareában (Rothschild Blvd, Izrael) működik 1993-tól , ugyanitt mellette az ötödik 2007-től .
A negyedik múzeum Marbellában (Coral Beach CN-340 km 176, Spanyolország) nyílt 2000-ben , nem volt időm pontosabban megtalálni.
Raksa: A hely, amit mutatsz - Punta del Este, Uruguay. Térképek, közülük egy részletesebb. A híd a "Puentes de la Barra". Az épület a "Museo Fundación Ralli" épülete. Kis tükörfordítás innen:
Muestra de pinturas y esculturas de artistas nacionales e internacionales contemporáneos. Kortárs nemzeti és nemzetközi művészek festményeinek és szobrainak kiállítása.
Fundado en 1989, es una entidad privada sin fines de lucro, dedicada a promover el conocimiento de las obras de artistas latinoamericanos.
La mayoría son de estilo surrealista. Posee una colección de obras post impresionistas y esculturas de grandes maestros, como Dalí, Balera, Juárez, Amaya y Cárdenas. Curupay y Los Arrayanes, barrio Beverly Hills, ciudad de Punta del Este.
1989-ben alapították, magáncég, haszon nélkül [nonprofit], ajánlva a latinamerikai művészek művei megismerésének előmozdítására.
A többség szürrealista stílusú. Birtokol egy gyűjteményt a legnagyobb posztimpresszionisták és szobrászok műveiből, mint Dalí, Balera, Juárez, Amaya és Cárdenas. Curupay y Los Arrayanes, Beverly Hills kerület, Punta del Este város.
Sajnos nincs időm tovább kutatni, pedig érdekes a feladat.

85. feladat, 2008. május 15. 19:22:26, kitűző: CsA
CsA:
"Lány a pincében" a feladat rövid megnevezése. Nem csak a bulvármédia, hanem az igényesebb is máig élénken foglalkozik két, időben és térben nem túl távoli súlyos bűnüggyel. Az esetek szereplői, a cselekmények részletei csak a feltétlenül szükséges mértékben említendők, mert mi a helyekre vadászunk. Azaz: hol vannak a pincék? Az elvárt pontosság 20-30 m körüli, tehát település, utca nem elég. Én éppen most lokalizáltam őket, de vigyázat, mindkettőnél több félrevezető, hibás adat is kering a neten, vagy valamelyik kereső melléjük visz. Ellenőrzött, jó geolinket küldjetek (pl. két független forrás: fotó, térkép, műholdkép vagy cím alapján). Remélem, nem fogjátok virtuális katasztrófa-turizmusnak tekinteni a feladatot. Ráadásként még egy angol regényt is kérnék íróval, címmel, linkekkel. Persze ha van értelme, ide is jöhet jellemző geolink, de ezt ne erőltessük.
Határidő: május 23.
Karcsi: (az ügyeket taglaló linkek részben elhagyva, a szerk.)
(1) Natascha Kampusch , elrabolta Wolfgang Prikopil 1988. március 2-án, megszökött 2006. augusztus 23-án.
Prikopil házának címe: Ausztria, Strasshof an der Nordbahn, Heinestrasse 60. Képsorozat, interaktív légifotó, .
(2) Elisabeth Fritzl, bezárta apja, Josef Fritzl 1984. augusztus 28-án, fogva tartotta 24 évig, egészen 2008. április 26-ig.
Fritzl házának címe: Ausztria, Amstetten, Ybbsstrasse (Greinfurth) 40. Képsorozat, .
(3) Az angol regény Patricia Wentworth : The Girl in the Cellar.
CsA:
A Prikopil pince megfejtése és a linkek - 120%. A Fritzl házé - csak 95% értékű. Itt beleléptél ugyanabba a csapdába, amibe először én is. A Google az Ybbsstrasse 40-re (ami helyes) valamiért a greinfurthi címre mutat, noha van amstetteni is! Hosszú időm ment el arra, hogy a sok fotó alapján (utcák, folyó, házak) kizárjam Greinfurthot. Az angol regény nagyon jó, bár sosem hallottam még róla - 99%.
Én egy ismertebb, magyarul is többször, pl. az Európa kiadónál megjelent regényre gondoltam. Ha még maradt erőd: 63-ban íródott, 65-ben megfilmesítették, többszörös Oscar jelölt is volt (most visszalövök ezért), de ott nem nyert, viszont Cannes-ban igen. Ülj neki délután, garantáltan éjfélig le se teszed, és tetszeni is fog! A regénybeli pince helye képzeletbeli, így nem azonosítható nagy pontossággal, de megye (county) szinten igen, a könyv elolvasása nélkül is akár neten lévő egyes ismertetőkből.
Karcsi:
Javítás, ami így már nem nehéz. Egyrészt Amstetten, Ybbsstrasse 40. . Másrészt túlságosan a szó szerinti könyvcímre koncentráltam, helyette John Fowles : A lepkegyűjtő (The Collector, 1963) . A filmváltozatnak 3 Oscar jelölése volt: a legjobb rendezés, ~ színésznő, ~ adaptált forgatókönyv. Nekem is megvan ám a könyv és olvastam is! (kis nosztalgia - az ára 35,- Ft volt). A benne szereplő ház East-Sussex-ben, Lewes-től 2 mérföldre van.
CsA: hogyvolt, valamint lapocpask, vállver és hátvág az egyetlen megfejtőnek ebben a sorrendben!

86. feladat, 2008. május 18. 06:03:22, kitűző: Gyuri
Gyuri: A kitűzés vízzel és vízijárművekkel kapcsolatos. Igaz, az egyikben légi jármű is előfordul.
(1) A komplex múzeum, amelynek központi elemei egy repülőgéphordozó, egy tengeralattjáró és egy légijármű, teljes pompájában 2008 novemberétől lesz kerek egész együttes. a) Hol van ez a múzeum? - geolinkkel. b) Miről híresek a múzeum "tartópillérei"? - nagyon röviden.
(2) a) Hol látható ez a vízijármű? - geolinkkel. b) Hogy hívják, mit tudott és milyen "érdemei" voltak az űrkutatásban? - pár mondatban.
(3) a) Hol van kiállítva ez a vízi alkalmatosság? - geolinkkel. b) Hogy hívják és mire szolgált annak idején? - tőmondatokban.

Határidő: május 28.

Karcsi:
(1a) A komplex múzeum New Yorkban, Manhattan-ben van, a 12. sugárút és a 46. utca talákozásánál. A neve Intrepid Sea-Air-Space Museum, kép, .
(1b) A múzeum 3 tartópillére:
- Az Intrepid (CV-11) repülőgéphordozó 1943-74 között szolgált. 1944/45-ben tevékeny résztvevője volt a japánok ellen vívott Csendes-óceáni háborúnak. A hajót 1982-ben egy amerikai múzeumalapítvány vette át és gondoskodott múzeumi célú felhasználásáról.
- A Growler (SSG-577) tengeralattjáró 1958-64 között volt szolgálatban. Atommeghajtású, rakéták indítására alkalmas.
- A Concorde (reg. G-BOAD) szuperszónikus utasszállító repülőgép, a 210. számú, első repülése 1975-ben, utolsó 2003-ban volt, legtöbbet repült a Concordok közül, összesen 23397 órát.
(2a) A vízi jármű Vancouver Maritime Múzeumban van Vancouverben, Kanadában.
(2b) Neve Ben Franklin (Grumman/Piccard PX-15) tengeralattjáró. Kb. 600 méterig tudott merülni, személyzete 6 fő lehetett, akik 6 hétig tudtak dolgozni. A NASA is támogatta a projektet. Sok részlete és rendszere hasonlított az Apollo űrhajóban alkalmazottakhoz, továbbá hasznos tapasztalatokat reméltek a hosszabb távú űrutazásokhoz.
(3a) A hajó Izraelben van kiállítva a Clandestine Bevándorlási és Tengerészeti Múzeumban. Címe: 204 Allenby Street, Haifa. kép1, kép2, térkép1, térkép2. .
(3b) A hajó neve Af Al Pi Chen (jelentése: "annak/mindennek ellenére"), eredetileg partraszállító hajónak épült. 434 bevándorló indult vele útnak Izraelbe 1947 szeptemberében a brit blokád idején.
CsA:
(1a) Az első kép az Intrepid Tenger-Lég-Űr Múzeum . A Manhattan nyugati oldalán, az északi Hudson River Parkban lévő 86-os mólónál található . Fő attrakciói a II. világháborús USS Intrepid repülőgép anyahajó, az USS Growler tengeralattjáró és a Concorde szuperszónikus utasszállító. Lásd mindezeket több, mint 2800 fotón :-)
(1b) A mólót újjáépítik. A meglévőt lebontják a facölöpökig, 360 db epoxi bevonatú acél cölöpöt vernek le 60 m mélyre, erre kerül az új, folyóba kb. 330 m-re benyúló betonmóló egy csomó lifttoronnyal, miegymással. Addig a hajókat elviszik karbantartásra.
(2a) Vancouver Maritime Museum .
(2b) Ben Franklin vagy Grumman/Piccard PX-15 mini-tengeralattjáró. Két nappal az Apolló-11 Holdra indítása előtt merült le, hat fős nemzetközi legénységgel 1400 mérföldet sodródott négy hétig a Golf áramlatban Floridától Maine-ig. A NASA - bár nyilván főleg az Apollóra figyelt - arra volt kíváncsi, hogyan viselik el civilek a hónapos elzártságot, cikk.
(3) Nem találtam sok-sok keresés után sem. Sajnos az izraeli zászlót csak utólag, Karcsi megfejtését megismerve vettem észre.

87. feladat, 2008. június 1. 01:19:02, kitűző: Gyuri
Gyuri: Emléktáblákat (memento mori) lehet megkeresni geolinkekkel, rövid kommentárokkal.

Határidő: június 5.

CsA: (1) (2) (3)
Karcsi:
(1) Csengey Dénes (Szekszárd szülötte) emléktáblája Budapesten, a XII. kerületben a Németvölgyi út és Királyhágó tér sarkán van, azon a házon, ahol az író meghalt. Megemlékezés.
(2) Olof Palme svéd miniszterelnök merénylet áldozata lett Stockholmban 1986. február 28-án, a Sveavägen és a Tunnelgatan kereszteződésénél. Utóbbit később emlékére Olof Palmes gatara nevezték át. A tábla a járdában van elhelyezve. . A 20. évforduló .
(3) Dag Hammarskjöld volt ENSZ főtitkár táblája a sírján, a svédországi Uppsala Kyrkogard temetőjében van. A főtitkár repülőszerencsétlenség áldozata lett Afrikában, 1961. szeptember 18-án. képek, térkép,
CsA: Utólagos javítás, kiegészítés (3)-hoz. Karcsinál a megnevezés nem volt egészen pontos, nálam viszont a geolink pár km-rel mellé ment. A sír helye svédül Uppsala gamla kyrkogård , ami magyarra fordítva uppsalai Öreg temető (a kyrkogård önmagában szó szerint templomkertet, köznévként temetőt jelent). A helynél az vitt félre, hogy Uppsala közelében, északra van egy Gamla Uppsala nevű kis történelmi település, közepén templom és sírkert. Képek a családi sírról: kép1, kép2, kép3, kép4.

88. feladat, 2008. június 1. 08:42:41, kitűző: CsA
CsA: Már lassan húsz éves az emlékezetes és a neten is sok helyen elérhető videoklip, melyben csak egy fekete miniruha és egy karkötő volt a - tegnapelőtt 50 éves - popsztár minden öltözéke. Különféle nézőpontokból, így helikopterről is láthattuk a koncertet, melynek egy négyszögletes várrom adott helyet.
Kérdések:
(1) Az előadó, sorsa? (2) A dal címe, utóélete, videolink? (3) A koncert helyszíne, kép, geolink?
Határidő: június 7.
Gyuri:
Az énekes Marie Fredriksson, róla minden. A dal címe Listen to youre heart . A kastély Borgholmnál, Öland szigetén van, térkép, geolink (super geolink! a szerk.) Magyar adalékok: Roxette, Beszélő cikk, dalszöveg, betegség, 50. születésnap.
Karcsi:
(1) Az előadó Marie Fredriksson , a Roxette együttes énekese. 2002-ben agydaganatot diagnosztizáltak nála, de a kezelések hatására teljesen felépült. Marie családanya , angol szólóalbumot készített, festeget, cikk.
(2) A dal címe: Listen to your heart . Hét országban Top10, a 1989-es videoklip óta ikonikus szám. A Fidesz 1990-es kampánydala volt. 2005-ben a dán D.H.T. csapat agyon remixelte hét változatban, cikk.
(3) A koncert helyszíne a svédországi Öland szigeten lévő borgholmi várrom , honlapja, térképe.
CsA: Bravo a fejtőknek! Pár megjegyzés. A Havel féle Polgári (Občanské) Fórum már 1989-ben ajánlotta a cseheknek a szívükre hallgatni, lásd itt. Szerintem az Edmée (DHT) féle zongorás-unplugged verzió majdnem olyan jó, mint az eredeti, így a hivatkozott szakírók erősen túlfintorogják a tényállást (monnyanak le!). További említendő geográfiai elem, és az eredeti klipben is feltűnik a szigetre vezető híd, az Ölandsbron .

89. feladat, 2008. június 7. 16:44:07, kitűző: CsA
CsA: Egy óvárosban és a közeli városközpontban járunk.
(1) Geolinkkel adjátok meg a képek helyét, 1-1 mondatot és/vagy más fotót róluk.

(2) A második kép udvara egy sok éve futó televíziós-utazós keresőjátékban is szerepelt. Mi a játék neve és lényege két mondatba sürítve?
(3) A város nappal forgalmas, ÉNy-DK irányú főutcáját - ahol a 3. kép is készült - minden este és hétvégén az úttestből kiemelkedő akadályok sétálóutcává változtatják. Küldjetek fotolinket ilyen oszlopokról, a sétálókról.
(Ráadás vagy szorgalmi) Ugyanezen főutcán egy optikus boltja előtt ül egy bronz kutya, szemüveggel az orrán. Több kép van róla a hálón, kérek egyet tőletek is.
Határidő: június 11.

Gyuri:
(1) Vilniusban (Wilno, Vilna, Vilnjusz) járunk, térkép, kapcsolódás.
(2) Az AXN csatona országokon át szaladó valóságsójának (The Amazing Race = 'Bámulatos verseny') egyik litvániai színhelye: Sidabrynas fodrászszalon, Pilies gatvé 32.
(3) A Litván Nemzeti Dráma Színháza, , Gedimino prospektas 4., a múzsák szoborkompozíció alkotója: Stanislovas Kuzma.
(4) Egy különlegesség (furcsa "miniállam" a belvárosban)
Karcsi: Vilnius óvárosa.
(1) 1. kép: Pilies gatvé 6. ; 2. kép: Pilies gatvé 32. udvara ; 3. kép: National Drama Theatre, Gedimino prospektas 4. . (2) Az Emmy díjas valóságshow neve: The Amazing Race , lényege: versenyfutás a világ körül. Fordulónként fogyatkozó 11 pár küzd egymással, az elemekkel és az idővel egymillió dolláros fődíjért. A 12. évad 5. epizódjában szerepelt Vilnius mint helyszín.
(3) Útzárak , sétálóutca kép1, kép2.
Ráadás feladat: ezt találtam a kutyáról: , próbáltam a helyét azonosítani, van optikus bolt pl. a Gedimino pr. 49/a szám alatt.
CsA: Ragyogó! Három hetes saját fotóimat minden vonatkozásban kitaláltátok (bementem a kávé-teaboltba, benéztem az udvarba és a kapualj ószereséhez, sajnos a színház kimaradt). A sétálóutca kérdésre is tejes a válasz. Karcsi múzsa képsora (telital)állat. A kutyaszobor valójában a 34-es számnál áll. Helyét nem is kértem, mert csupán a netről nagyon nehéz azonosítani. Hacsak! Vessük össze ezeket: yahoomap, mapslt - ferdén becsatlakozó utca, háromszög tábla, hátrébb álló ház.

90. feladat, 2008. június 9. 19:24:22, kitűző: MikPet
MikPet: Már régen kitaláltam egy feladatot, de eddig hiányzott hozzá a nagy felbontású kép.
Ez egy külföldön található objektum, ahol a 18-19. század folyamán több híres magyar személy tartózkodott huzamosabb ideig. A 20. században két olyan zenei vonatkozású kuriózum is keletkezett, ami miatt kiérdemelte a hely, hogy keresési feladat legyen belőle. Egyik egy hangszer, másik egy dal.
Az idén volt egy rendezvény Szekszárdon, ahol a kérdéses dal is elhangzott egy közeli városban lakó két hölgy előadásában.
(1) Mi a képen látható objektum?
(2) Kik voltak és mit csináltak ott hajdan híres magyar személyek?
(3) Mi az a hangszer, amely turista lát- és hall-ványosságként szolgál, és hol található?
(4) Melyik az a dal, mi volt az említett szekszárdi rendezvény és hogy hívják az éneklő hölgyeket?
(5) Hol lehet a neten meghallgatni a dalt, hol található meg a kottája magyar szöveggel, ki fordította magyarra?
Határidő: június 15.
MikPet: a helyes, teljes megoldás. (kéretik ehhez mérni az alábbi, időrendben közölt, részekben néha ezt is lepipáló megfejtéseket, a szerk.)
(1) A kufsteini vár .
(2) Összesen kb. 90 magyar ember raboskodott a vár császártornyában (a kerek tornyok közül a legdélebbi, egyben legmagasabb) az 1785-1865 időszakban. Közülük az ismertebb nevek: Idősebb Wesselényi Miklós, Batsányi János, Szentjóbi Szabó László, Verseghy Ferenc, Kazinczy Ferenc, Czuczor Gergely, Gaál György, Haubner Máté, Leőwey Klára, Teleki Blanka, Rózsa Sándor.
(3) Heldenorgel - Hősök orgonája olasz ismertető, német leírás hangfájlokkal, adatok. Az orgona túlnyomó része a Bürgerturm (Polgártorony) tetőterében van (a kerek tornyok közül a legészakibb), a játszóasztal viszont a toronytól északkeleti irányban, a várhegy lábánál épített kis házikóban kapott helyet. 1931-ben két manuálos, 26 regiszteres orgonának épült, majd 1971-1985 között bővítették négy manuálosra, a regiszterek száma az eltérő források szerint 41-50 között van, a leghihetőbb források szerint kb. 46 regiszteres.
(4) Kufsteiner Lied (Die Perle Tirols). Dallamát komponálta Karl Ganzer 1947-ben lassú 4/8 ütemben, tangó ritmikával, szövegét írták: Karl és Traudl Ganzer. 1952-ben "átalakult" keringő ritmusra. Ma ismert jódlirefrénjét Egon Frauenberger véglegesítette Franzl Lang közreműködésével. Szekszárdon az idén a Mondschein német nemzetiségi kórus 30 éves jubileumi koncertjén (2008. 03. 28.) hangzott el élőben az egyik vendégszereplő, a bátaszéki Hexen Duo előadásában. Tagjai: Magyarné Schmidt Erzsébet és Skordayné Varga Gabriella. Később a Pünkösdi Fesztiválon is felléptek 05.09-én.
(5) A dal, de a YouTube-on még számtalan változatban is. Kotta magyarul, fordítás szerénytelen személyemtől.
CsA:
(1) Kufsteini vár .
(2) Az erőd rettegett börtönként volt híres. Itt raboskodott egyebek között Kazinczy Ferenc, Teleki Blanka, Wesselényi Miklós, Rózsa Sándor. Lásd kerékpárutak, utazgató.
(3) Hősök orgonája, a lap alján kis hibákkal magyarul is - lényeg, hogy van! . A világ legnagyobb szabadtéri orgonája (4307 sípos, 46 regiszteres); délben és nyáron este hatkor is megszólal. A Bürgerturmmal szemben található. A soknyelvű pdf szerint a 2. képen. Orgonaismertető.
(4) Kufsteinlied vagy Kufsteini dal. Eredeti szöveg. Ez vezet a rendzvényhez és a PETYUS alighanem Te vagy: XVIII. Szekszárdi Pünkösdi Fesztivál - 2008. május 9. péntek - Fesztivál sátor - Hexen Duo, Bátaszék, Magyarné Schmidt Erzsébet és Skordayné Varga Gabriella.
(5) Pl. itt is , de Neked biztosan ez kell :-) A kotta passz, a fordítás gondolom... a Tiéd.
Raksa:
(1) A kufsteini vár .
(2) Kazinczy Ferenc 1799-1800-ban (2-es cella), Teleki Blanka grófnő 1853-1856-ban (2-es cella), Wesselényi Miklós 1785-1789 között (5-ös cella), Gaál György református lelkész 1850-1856 között, Rózsa Sándor betyár 1859-1865 között (13-as cella). Az 1518-1522 között épült Császár-toronyban (Kaiserturm) raboskodtak.
(3) Polgár-torony (Bürgerturm), 1931; itt van az ún. Heldenorgel ("hősök orgonája"), amely a világ legnagyobb szabadtéri orgonája (4307 sípos, 46 regiszteres); minden délben és főszezonban este 6 órakor is megszólal.
(4) A "Kufsteiner Lied", vagy más források szerint "Kufsteinlied" . Karl Ganzer szerzette 1947-ben. Néha tévesen tiroli népdalnak, vagy egyenesen a "tiroli himnusznak" tartják. A szekszárdi "Mondschein" Német Nemzetiségi Kórus jubileumi hangversenye 2008. március 28-án(?) A neveket nem tudom. Van utalás a neten rá, vagy tudni kellene?
(5) Meghallgatható pl. itt . Kottája, fordítással, a fordító egy bizonyos Mikola Péter, alias Petyus. Netán ismered személyesen? :-)
Gyuri:
(1) Kufstein/Ausztria, története.
(2) A vár Császár-tornya börtön volt, itt raboskodott irodalmunk nagyjai közül Batsányi, Szentjóbi Szabó, Verseghy, Kazinczy és Czuczor.
(3) A hangszer neve: Heldenorgel, a Polgártoronyban, ismertetése magyarul is.
(4) Kufsteiner Lied, a többi részletre nem tudom a választ.
(5) A Kabóca zenei műhely honlapján található meg a dal kottája, magyar fordítója a feladvány kitűzője. Meghallgatni itt lehet.
Karcsi:
(1) A képen a Kufsteini vár , ismertető.
(2) Több híres magyar személy raboskodott a vár börtönében, többek között: Kazinczy Ferenc (1799-1800), Teleki Blanka (1853-1856), Wesselényi Miklós (1785-1789), Gaál György (1850-1856), Rózsa Sándor (1859-1865), Batsányi János, Czuczor Gergely .
(3) A Polgár-toronyban (Bürgerturm) van az ún. Heldenorgel ("hősök orgonája"), amely a világ legnagyobb szabadtéri orgonája (4307 sípos, 46 regiszteres); minden délben és főszezonban este 6 órakor is megszólal.
(4) A dal a Kufsteinlied (Kufsteiner lied, Perle Tirols, Stadt am grünen Inn). A rendezvény valószínűleg a 2008. március 28-i Mondschein Német Nemzetiségi Kórus 30 éves jubileumi koncertje lehetett. Az éneklő hölgyek nevét nem sikerült kiderítenem.
(5) Sok helyen meg lehet hallgatni, többek között . Szöveg, melódia. Kotta, magyar szöveg, fordította: Mikola Péter(!) Kabóca zenei műhely.

Következő sorozat

 
 Közlemény. A CsaTolna mint egyesület 2010 végén feloszlott, de baráti kör formájában tovább működik. A világhálón hagyott nyomunk javarészt ezután is elérhető lesz, az sem kizárt, hogy a tartalom frissül, kiegészül.
 CsaTolna © 1998-2022.